» Charakteristika rostliny

Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) je jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní bylina s dužnatými, ostnitými listy. Dužina listů je plná výživných a minerálních látek. Tato dužina má řadu velmi příznivých účinků na lidský organismus.

aloe_prava

Léčivé účinky Aloe vera zná lidstvo celá tisíciletí

Průzračný gel z dužnatých listů rostliny používali již staří Sumerové k léčebným účelům a Egypťané ji dokonce označovali jako elixír dlouhověkosti nebo rostlinu nesmrtelnosti. Už egyptské královny využívaly účinky aloe vera k omlazení a zkrášlení pleti.

Aloe si cenili i ve starém Řecku a Římě, kde se rychle stala oblíbený léčivým prostředkem. Díky svým účinkům byla tato rostlina u některých národů dokonce posvátnou a uctívanou. Také Kryštof Kolumbus na tuto zázračnou rostlinu nedal dopustit.

V dnešní době jsou sice produkty z Aloe vera k dostání téměř v každé drogerii nebo v obchodech se zdravou výživou, bohužel však obsahují konzervační látky a ve většině případů i další chemické látky. Tyto chemikálie mají nejen škodlivý vliv na lidský organismus, ale znehodnocují přirozené blahodárné a léčivé účinky rostliny.

Ideální je tedy zpracovat čerstvou bylinku

 

Složení rostliny


 

Minerály

hořčík, mangan, zinek, železo, měď, chrom, vápník, sodík a draslík

Vitaminy

A, B1, B2, B3, B6, B12 (jako jeden z mála zdrojů), C, E, Niacin, karotenoidy, Cholin, kyselina listová

Enzymy

Oxidase, Amylase, Bradykinase, Cellulase, Catalase, Lipase, Creatine Phosphokinase, Protenase, Pentosane, Alimase, SGOT transaminase, Lactic Dehydrogenase, Phosphatase, SPOT transaminase, SGPT-Transaminase, 5 Nucleotidase

Bradykináza působí protizánětlivě, čímž zároveň snižuje bolest, a další enzymy likvidují mrtvou tkáň. Proteázy a Lipázy podporují trávení tím, že pomáhají rozkládat potravu.

Aminokyseliny: 24

Stavební prvky proteinů, z nichž lidské tělo využije 18

Esenciální mastné kyseliny: 4

Jsou důležitými protizánětlivými faktory.

Esenciální aminokyseliny: 7

z celkových 8, které si lidské tělo nedokáže vytvořit samo a jsou dodávány v potravě

Cukry: 14

Nejdůležitější jsou glukóza a manóza nebo glukomanany, které se nerozkládají ve střevech, tudíž jsou schopny v krevním oběhu uplatnit imunoregulační účinek, neboli chrání buňky před nežádoucími činiteli. U zevního použití patří cukry mezi nejdůležitější zvlhčovače. Jedním z nejvýznamnějších polysacharidů obsažených v Aloe vera je Acemannan (Acemanan), který posiluje přirozený obranný systém organizmu.

Antrachinony: 11

Nejdůležitější z nich jsou aloin a emodin, ale všechny dohromady fungují jako účinné látky na tišení bolesti, jsou známé i svými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Ve své čisté formě působí jako velmi silné projímadlo.

Saponiny

Mýdlovité substance se silným účinkem proti bakteriím, virům, plísním a infekcím vyvolaným kvasinkami.

Kyselina salycilová

Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Lignin

Tato dřevitá substance dodává aloe vera schopnost proniknout hluboko do pokožky.